İnternet portalımız, Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinden biri olan Bodrum’da tatil yapacak olan misafirlerimize, ihtiyaç duydukları bilgiyi anında sunabilmek ve tatilleri süresince yardımcı olabilmek için kurulmuştur.

 

TOP
Image Alt

Topçuoğulları Travel

Mavi Tur Tatili – Antik Kent

Mavi tur tatili aynı zamanda hem dinlenip hem eğlenebileceğiniz bir tatil çeşididir. Kiralık tekne ile seyahatiniz esnasında pek çok koyun doğasını ve tarihini tanıma fırsatınız bulunmaktadır. Türkiye’nin muhteşem koyları antik dönemde pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığından dolayı, büyüleyici tarihi kalıntılarla karşılaşmanız mümkündür. Bu yazımızda mavi tur tatilinize renk getirecek ve geçmişe bir yolculuk yapabileceğiniz antik kentleri birlikte keşfedeceğiz;

 1. Antik Telmessos 
  Antik dönemde ismi Telmessos olarak bilinen Fethiye’ni, Likya ve Karya uygarlıklarının sınırında M.Ö. 5. yy. da kurulduğu bilinmektedir. Günümüze ulaşan kalıntılardan, Helenistik ve Roma dönemlerinde, kentin zengin ve yüksek bir kültüre sahip olduğu, Tanrı Apollon’a adanmış ünlü bir kehanet merkezi olduğu bilinmektedir. Bölge, kaya mezarları, lahitleri, kale ve tiyatrosu ile ünlüdür. Telmessos Antik Tiyatrosu, Fethiye kent merkezinde bulunmaktadır. 1993 yılında yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan tiyatro, restore edilecek antik tiyatronun çevresinde açık bir hava müzesinin oluşturulması için çalışmalar sürdürülüyor. Bu muhteşem antik kenti mutlaka ziyaret etmenizi ve gün batımını izlemenizi tavsiye ederiz.
 2. Kadyanda Antik Kenti 
  Fethiye’den 18 kilometre uzaklıkta Üzümlü Köyünde yer alan, Kadyanda Antik Kenti, bir tepe üzerinden yer almaktadır. Antik dönemde adı “Kada wanti” olarak da bilinen kente ait yazıtlarından en erkeninin M.Ö. 5. yüzyıla ait olduğu bilinmektedir. Kadyanda antik kentinde Roma İmparatorluğu dönemine ait pek çok kalıntı bulunmaktadır. Bu antik kent Roma İmparatorluğunun ihtişamını göstermektedir. Kadyanda, etrafı iri taşlı surlarla çevrili bir bölgedir. Bu surların bazı kısımları yıkılmış bazı kısımları ise günümüzde hala muhteşemliğini korumaktadır. Bölgeden Fethiye Ovası ve Xansthos Vadisini seyredebilirsiniz. Surların hemen yanında antik tiyatroya ulaşışmaktadır. Tiyatronun pek çok kısmı yıkılmış olmasına rağmen kalan kısımları arasında geçmişe kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Harabenin biraz uzağında yer alan oramana doğru yüründüğünde, büyük kayalara ve ev tipi mezarları görebilmeniz mümkündür. Fethiye veya Göcek çıkışlı mavi tur tatili düşünüyorsanız, Kadyanda Antik Kenti’ni rotanıza eklemenizi tavsiye ederiz.
 3. Kaunos Antik Kenti 
  Kaunos yeri 1842 yılında bir İngiliz Arkeologun keşfettiği Kaunos, antik dönemde önemli bir tcari merkezdi. Büyük bir limanı olması sebebiyle bölgede, ticaret oldukça gelişmişti. Bölgede bulunan tarihi kalıntılarda buranın halk meclisi olduğuna dair yazılar bulunmuştur. Yazıların çevrilmesi ile birlikte bu bölgenin Kaunos olduğu ortaya çıkmıştır. Bölgede ilk yerleşimin 2.800 yıl önce gerçekleştirildiği belgelenen Kaunos’un çok daha eski bir yerleşim yeri olduğu tahmin ediliyor. Antik Kaunos’ta Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılar yer almaktadır. Antik çağda önemli bir liman konumunda olan şehir, Dalyan deltasının oluşması nedeniyle bugün deniz kıyısından uzaklaşmış durumdadır. Kaunos, doğu Akdeniz ve Ege Deniz’i arasında ticaret yapan deniz araçları için, ideal bir liman şehri olmuştur. Bölgedeki en ilginç yapı ise antik tiyatrodur. Antik tiyatro 3 bölümden oluşmaktadır. Burayı ziyaret ettiğinizde tiyatronun pek çok kalıntılarına hala rastlayabilirsiniz. Yine bölgede bir adet kilise ve Roma Hamamı ve tapınak bulunmaktadır. Mavi tur tatili esnasında bu muhteşem antik kenti rotanıza dahil edebilirsiniz. Sizi geçmişe kısa bir yolculuk yaptıracak bu şirin antik kentin tiyatrosunda gün batımını izleyerek hayat kısa bir mola verebilirsiniz.
 4. Letoon Antik Kenti 
  Antik dönemde din merkezi olarak bilinen Letoon Antik Kenti, M.ö 7. Yy’da kurulmuştur. Kutsal bir bölge olan Letoon’da, Leto, Apollon ve Artemis tapınakları bulunmaktadır. 1988 yılında Unesco Dünya Mirası Listesine giren Letoon Antik Kenti, Likya yolu üzerinde yer almaktadır. Bölgedeki en meşhur yapı Leto Tapınağıdır. Bu tapınak Artemis ve Apollo’nun anesi olan Leto’ya aittir. Araştırmalar esnasında bu tapınak üzerinde bir kitabe bulunmuştur. Bu kitabenin özelliği üç dilde yazılmış olmasıdır. Kitabeyi görmek isterseniz, Fethiye Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Apollo tapınağı ve Artemis tapınakları, Leto’ya göre daha küçüktür. Ayrıca, daha az korunabilmiştir. Bahsettiğimiz bu üç tapınapın doğu kısmında bir adet kilise bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, beldede bir de antik tiyatro bulunmaktadır. Letoon Antik Kenti, her yaz yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Dilerseniz, bu yaz mavi tur tatili rotanıza bu muhteşem antik kenti dahil edebilirsiniz.
 5. Antik Kent Patara 
  Kalkan-Fethiye arasında yer alan Patara Antik Kenti, antik çağda Likya Uygarlığı’nın başkentliğini yapmıştır. 2000 yıl önce konum olarak çok önemli bir yere sahip olan kentin, limanları önemli bir gelir kaynağı olduğu bilinmektedir. Yazın yerli ve yabancı turistlerin oldukça fazla ziyaret ettiği bu bölge plajı ile birlikte koruma altına alınmıştır. Helenistik dönemde, Tanrı Apollon’un kehanet merkezi, olarak bilinmektedir. Antik dönemde kutsal toprak olarak kabul edilen ve insanların ziyaret ettikleri bir bölgedir. Tüm bunlara ek olarak, Bizans Dönemi’nde önemli bir konuma sahip olan şehir, ‘Noel Baba’ olarak adlandırılan Saint-Nicholas’ın, Hz. İsa’nın havarilerinden Saint Paul, Patara’dan geçtiği bilinmektedir. Osmanlı İmparatorluğu bölgeyi 16. Yy.’da ele geçirmiştir. Bu döneme kadar Patara önemli bir kent olma özelliğini sürdürmüştür. Antik kente girerken öncelikle, anıt mezarlarını görürsünüz. Patara’ya girilirken yol üzerinde Likya tipi Roma Devri mezar anıtları görülmektedir Buna ek olarak, üçgözlü Zafer Takı, sular altında kalan Liman Kilisesi ve hamam bulunmaktadır. Antik kentte yer alan Vespasianus Hamamı M.S. 69-79 yılında inşa edilmiştir. Hamamın yanındaki yol üzerinden, kentin ana kısmına ulaşılır. Caddenin ilerisinde Bizans Kalesi’ne ait duvarlar görülmektedir. Bu kalenin doğusunda Korint Tapınağı ve batı ucunda Bizans Kilisesi yer almaktadır. Patara Tiyatrosu kentin en ucuna bir yamaç üzerine kurulmuştur. Arkeolojik kazılar esnasında keşfedilen tiyatronun kumla kaplı olan bölümleri temizlenmiş ve yapı ortaya çıkarılmıştır. Patara antik kentinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları günümüzde hala devam etmektedir. Patara, günümüzde temiz denizi ve eşsiz doğası ile meşhurdur. Mavi tur tatili esnasında sık sık ziyaret edilen bu belde, hem tarihiyle hem de doğal güzellikleri ile meşhurdur.

Yukarıda bahsettiğimiz antik kentlerin tümünü mavi tur tatili esnasında rotanıza ekleyebilirsiniz. Ek olarak, bu bölgelere ulaşmanız için keskin virajlı yollardan geçmeniz gerekmektedir. Tekne tatili esnasında denizden ulaşım sağlayarak bu riski ortadan kaldırabilirsiniz. Hepsi tarihi açıdan birbirinden önemli olan bu antik kentleri rotanıza dahil etmek isterseniz 0850 433 90 70 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilir veya www.viravira.co adresini ziyaret ederek bizlere ulaşabilirsiniz.

You don't have permission to register
Need Help? Chat with us