İnternet portalımız, Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinden biri olan Bodrum’da tatil yapacak olan misafirlerimize, ihtiyaç duydukları bilgiyi anında sunabilmek ve tatilleri süresince yardımcı olabilmek için kurulmuştur.

 

TOP
Image Alt

Topçuoğulları Travel

Bodrum Mavi Yolculuk

Bodrum Mavi Yolculuk Turları

Ege’nin incisi Muğla’nın Bodrum ilçesi, artık Dünyaca tanınan ve her yıl yerli-yabacı turist akınına uğrayan bir bölge haline gelmiştir. Tarih, doğa ve eğlenceyi bir arada yaşayabileceğiniz bu cennet köşesi bölgemiz tabii ki mavi tur tatilcilerinin ve tekne kiralama turlarının favorileri bölgeleri arasında yerini almıştır. Bu yazımızda, Bodrum bölgesi için bu yaz bir mavi yolculuk planlıyorsanız, sizinle önerilerimizi ve tecrübelerimizi paylaşacağız.

Tekne tipi

Yapacağınız tatilin süresine ve türüne göre tekne tipi seçmek mavi yolculuklarda önemlidir. Eğer konforlu bir mavi tur tatili geçirmek istiyorsanız gulet, kısa bir tatil olacaksa ve biraz da hızdan hoşlanıyorsanız motoryat, su sporları ve eğlence tutkunuysanız da yelkenli veya kataraman tipi tekneleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Rota

Doğru tekne seçiminden sonra mavi yolculuklarda en önemli 2. konu ise rotadır. Yunan adaları ve Bodrum çevresi olmak üzere birçok alternatif rota bulabilirsiniz.

Bunlar;

Bodrum – Hisarönü – Bodrum

Bodrum – Gökova – Bodrum

Bodrum – Göcek – Bodrum

Bodrum – Güney 12 Adalar – Bodrum

Bodrum – Kuzey 12 Adalar – Bodrum

Dilerseniz, daha detaylı Bodrum rotalarına Rotalar’dan ulaşabilirsiniz.

Görülmesi gereken belli başlı koylar

Mavi turlar, Bodrum ve çevre güzelliklerini keşfedebileceğiniz harika gezi turlarıdır. Birçok doğa harikası koyları tekne turlarıyla gezerek ziyaret edebilirsiniz.  Adaboğazı, Akvaryum Koyu, Aspat Koyu, Karaada, Cennet Koyu, Bağla Koyu gibi koyları da mavi tur rotanıza mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz. Bu koylarda sakin ve temiz denizin keyfini doyasıya yaşayabilir ve karaya çıkıp sağlığınız için doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Mavi tur esnasında görebileceğiniz tarihi kalıntılar ve antik kentler

Bodrum’da haftalık tekne kiralama seçeneği ile yapılan kiralamalar ile misafirler, Bodrum’un tarihi ve doğal güzelliklerine hayran kalmaktadır.

Antik Tiyatro: Turgutreis yolu üzerinde yer alan 13.000 kişi kapasiteli tiyatro bölgesinde kazılar yapılmış ve sahne bölümü ortaya çıkarılarak restore edilmiştir.

Myndos Kapısı: Halikarnas’ın giriş kapılarından biri olan Myndos kapısının onarım ve restore çalışmaları 1999 yılında tamamlanmıştır.

Çıfıt Kale (Aspat): Geçmişte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Çıfıt Kale, Bağla koyuna yakın bir kayalık bölge üzerinde kurulmuştur.

Antik Kentler: Myndos (Gümüşlük), Termena (Akçaalan), Telmisos (Gürece), Kadıyanda (Aşağıgöl), Theangela (Etrin) Yarımada bulunan antik kentlerdir.

Stratonikeia: Yatağan – Milas karayolu üzerinde bulunan Eskihisar köyündeki harabeler Karya, Roma, Bizans devirlerine ait zengin kalıntılara ev sahipliği yapmakta ve Bodrum hayranları tarafından her yıl ziyaret edilmektedir.

Lagina: Lagina, Karia’nın her zaman önemli merkezlerinden biri olmuştur. Bronz çağından itibaren yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Sedir Adeun (Kedreae): Mavi turların ve diğer tüm tekne turlarının da uğrak bölgelerinden biri olan Sedir adası, müthiş doğa güzellikleri ve antik dokusuyla görenleri şaşırtır. Apolla Tapınağı, mutlaka görülmesi gereken kalıntılardan biridir. Altın sarısı kumsalı ve deniziyle meşhur Kleopatra Plajı da bu adada bulunur.

Bodrum Mavi Yolculuk Turu Fiyatları

Bu yaz Bodrum ve çevresinde bir mavi tur tatili planınız varsa, Bodrum lokasyonunda bulunan teknelerimizi inceleyebilirsiniz.

You don't have permission to register
Need Help? Chat with us